Četvrtak, 18 Juli 2019

POSETA ORGANIZACIJE "RETE PROGGETO PACE" VALEVU

Kroz susrete učimo, susreti nas unapređuju, kroz susrete se gradimo, kroz susrete se družimo i kroz susrete u bolje ljude rastemo.

U saradnji sa SMŠ " Živorad Grbić" i grupom za društvene nauke Društva Istraživača "Vladimir Mandić - Manda" 22. aprila smo se družili sa mladim srednjoškolcima iz italijanske organizacije Rete Progetto Pace.

Mladi valjevski muzičari predstavili su svojim vršnjacima život mladih u Valjevu ali su ih upoznali i sa tradicionalnim igrama i pesmama iz Srbije dok su članovi društva istraživača predstavili aktivnosti i programe najstarijeg valjevskog omladinskog udruženja. Gosti iz Italije čije je udruženje nastalo kao odgovor na ljudsku potrebu i situaciju u izbegličim kampovima tokom rata na području bivše Jugoslavije doneli su svoju poruku i poziv za saradnju na polju promocije kulture mira.

Rete Progetto Pace predstavlja međunarodnu mrežu škola, organizacija i udruženja koja sarađuju na polju promovisanja kulture mira, a čini je mreža organizacija i institucija koje se svakodnevno bave obrazovanjem o ljudskim pravima i građanskim aktivizmom i širenjem pozitivne energije mladih ljudi. Mreža je nastala na severu Italije u Venetu, a zatim se proširila i na međunarodnom planu donoseći školama novu obrazovnu metodologiju zasnovanu na tri stuba; obrazovanju, solidarnosti i umetnosti.

Neformalni deo susreta je obojen glasovima valjevskih srednjoškolaca koji su za goste iz Treviza pripremili mali muzički program.

U nastavku kratke posete Valjevu srednjoškolci iz Italije upoznali su se sa aktivnostima Caritasa Valjevo u Centru za azil u Bogovađi.