Nedelja, 22 Oktobar 2017

„UP.S.TREA.M 2“

„UP.S.TREA.M 2“ – UPdate of Socializing and TREAtment in Mental health - Unapređivanje socijalizacije i tretmana u mentalnom zdravlju (2014-2015)

Posle sjajnih rezultata ostvarenih implementacijom projekta „UPSTREAM I”, Caritas Valjevo (Valjevo, Srbija) i Feniks - Udruženje za uzajamnu pomoć u duševnoj nevolji (Tuzla, BiH) odlučili su da dodatno ojačaju svoje partnerstvo zajedničkim vođenjem implementacije UPSTREAM II - Unapređenje socijalizacije i tretmana u mentalnom zdravlju - 2. deo , koji kofinansira EU iz programa Prekogranične saradnje Srbija - Bosna i Hercegovina u okviru  IPA komponente prekogranične saradnje. UPSTREAM II je prirodni nastavak projekta UPSTREAM I (decembar 2010 - mart 2012), koji finansira EU i koji ima za cilj razmenu dobrih praksi između Caritasa Valjevo i Feniksa. Ideja je bila da se „izvezu” van granica uspešna iskustva usluga kućne nege iz Valjeva i udruženja korisnika psihijatrijskih službi iz Tuzle, kao i da se podstakne veće angažovanje javnih institucija i lokalnih zajednica u oblasti mentalnog zdravlja. Iako je UPSTREAM I ostvario veliki uspeh u pogledu ciljeva i postignutih rezultata (stvaranje prekograničnih veza, aktiviranje dobrih praksi, novo učešće političkih, socijalnih i zdravstvenih institucija), Caritas Valjevo i Feniks samatrali su važnim ulaganje daljih napora u proširivanje svog partnerstva sa projektom UPSTREAM II, a njihovu volju i prioritet takođe je  prepoznala i Evropska unija. Naime, Srbija i BiH još uvek imaju uobičajene probleme u oblasti mentalnog zdravlja i socijalne inkluzije osoba pogođenih mentalnim bolestima. Uopšteno govoreći, zbog neobične novije istorije dve zemlje, broj ljudi pogođenih mentalnim poremećajima veći je od evropskog proseka. U poslednjih nekoliko godina situacija se dodatno pogoršala zbog globalne krize. Ovaj projekat je u skladu sa novim zakonskim okvirom Srbije o zaštiti mentalnog zdravlja koji je još uvek u procesu implementacije, a čiji je cilj dostizanje evropskih standarda i  uvođenje novih usluga zaštite mentalnog zdravlja u zajednici. Opšti cilj projekta UPSTREAM II je unapređenje kapaciteta socijalnog uključivanja i sistem zdravstvene zaštite mentalnog zdravlja u Srbiji (Kulubarski okrug) i u BiH (Tuzlanski kanton) kroz prekograničnu razmenu iskustava i znanja. Ova razmena je orijentisana ka promociji novih modela učešća javnosti, aktiviranju novih usluga u zajednici i jačanju kapaciteta aktera u sistemima mentalnog zdravlja. U odnosu na 1. fazu, UPSTREAM II će se fokusirati na novu temu - radnu inkluziju osoba sa mentalnim poremećajima. U vezi sa ovom temom, realizovaće se nekoliko aktivnosti koje će uključuti civilno društvo, psihijatrijske institucije i stručnjake. Tačnije, UPSTREAM II ima za cilj da poboljša učešće javnosti u procesu donošenja odluka u oblasti mentalnog zdravlja i da smanji stigmu prema ljudima pogođenim mentalnim bolestima kroz intersektorsku saradnju i intervencije; da aktivira nove usluge u zajednici kao rezultat razmene dobrih praksi između Valjeva i Tuzle. Tokom realizacije projekta biće uključeni različiti akteri, kao što su zdravstveni i socijalni radnici, javne institucije, civilno društvo i mediji u cilju produživanja rezultata projekta u smislu održivosti i dodatih vrednosti.