MEMORIJALNA NAGRADA JOVANA LONČAREVIĆ

Caritas Srbije otvorio je konkurs za treću po redu MEMORIJALNU NAGRADU JOVANA LONČAREVIĆ za osnovne škole sa teritorije Valjeva.

Zadatak ovogodišnjeg konkursa je kreiranje video rešenja / snimka na temu „Zajedno gradimo društvo: Snimi budućnost bez katastrofa“!

Caritas Srbije i Caritas Valjevo Vas pozivaju da pokažete kreativnost i angažovanost u zaštiti naše planete! Cilj ovog takmičenja je da mlade podstakne da koriste moć video formata kako bi delili važne poruke na temu prevencije i smanjenja štete od prirodnih katastrofa, kao i zaštiti životne sredine. Zadatak je da kroz originalne video zapise inspirišete druge na akciju, edukaciju i promenu navika koje doprinose očuvanju naše planete i prevenciji i zaštiti od prirodnih katastrofa. Video materijali treba da budu kreativni, informativni i motivišući, jer zajedno možemo napraviti veliku razliku u našem društvu.

Nastavi sa čitanjem „MEMORIJALNA NAGRADA JOVANA LONČAREVIĆ“

POZIV NA BESPLATNU OBUKU TAFTINGA

Pozivamo Vas da se prijavite i učestvujete u besplatnoj obuci taftinga, koju organizuje Caritas Valjevo.

Tafting je kreativna tehnika pravljenja tepiha i tapiserija pomoću specijalnog pištolja, koja omogućava stvaranje predivnih i jedinstvenih ukrasa za dom. Ova tehnika nije samo umetnički izraz, već može postati i novi hobi ili posao.

Edukatorka biće Mina Kaljević koja se profesionalno bavi taftingom već duži niz godina.

Obuka se u saradnji sa International Women’s Club Belgrade – IWC Belgrade.

Detalji obuke:

  • Kada? Kurs počinje 19. juna i održavaće se svake srede od 10-14h u periodu od 6 meseci.
  • Gde? Na imanju Caritasa Valjevo u selu Jovanja.
Nastavi sa čitanjem „POZIV NA BESPLATNU OBUKU TAFTINGA“

LIČNI RAZVOJ I OSNAŽIVANJE ZA TRŽIŠTE RADA – BESPLATNE RADIONICE

Svi učesnici obuke stoje zajedno

Proleće je idealno vreme za pozitivne promene i postavljanje novih ciljeva. Ukoliko ove godine želite da radite na sebi, iskoristite jedinstvenu priliku i prijavite se za Radionice ličnog razvoja!

Naše radionice nisu obična obuka za lični razvoj. To je putovanje koje će Vam omogućiti da istražite svoje potencijale, da prevaziđete lične barijere i strahove i da se osnažite za lične i profesionalne izazove.

Evo nekoliko razloga zašto bi trebalo da se priključite:

  1. Naš tim stručnjaka koristi inovativne metode i alate iz oblasti ličnog razvoja kako bi vam pomogli da brže i efikasnije ostvarite poslovne ciljeve;
  2. Trenutno stanje na tržištu rada i utvrđivanja potreba poslodavaca otvorilo je nove prilike za zapošljavanje osoba sa invaliditetom. Između ostalih, neophodne veštine za uspešno pronalaženje i zadržavanje posla jesu veštine komunikacije, pisanja CV-ija i motivacionog pisma, timskog rada;
  3. Upoznaćete istomišljenike koji takođe teže ličnom razvoju i zapošljavanju;
  4. Naučićete praktične veštine koje možete odmah da primenite kako u svakodnevnom životu, tako i na tržištu rada.

Nastavi sa čitanjem „LIČNI RAZVOJ I OSNAŽIVANJE ZA TRŽIŠTE RADA – BESPLATNE RADIONICE“

ZAVRŠENA OBUKA ZA SAVETNIKE PRI ZAPOŠLJAVANJU OSOBA SA INVALIDITETOM

Svi učesnici obuke stoje zajedno
U okviru projekta „Posao po meri“ dvoje zaposlenih Caritasa Valjevo uspešno su završili četiri modula obuke namenjene savetnicama i savetnicima pri zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Trinaest učesnika iz šest gradova Srbije je tokom prethodna dva meseca prošlo višednevnu edukaciju, koja je organizovana u saradnji sa Ustanovom za profesionalnu rehabilitaciju ,,PaMark” iz Podgorice, stičući nove veštine i znanja neophodna za savetovanje i podršku osobama sa invaliditetom u pronalaženju zaposlenja. Cilj obuke se ogleda u pružanju dodatne podrške osobama sa invaliditetom u procesu traženja posla, koja je usmerena na prepoznavanje sopstvenih kapaciteta i potencijala za uključivanje na tržište rada, podršku prilikom izbora odgovarajućih profesionalnih ciljeva, upućivanje na dodatne obuke, kao i razvijanje socijalnih /mekih veština korisnika usluge. Akcenat je na stalnoj, kontinuiranoj i individualizovanoj podršci osobama sa invaliditetom, a u cilju njihovog sveukupnog osnaživanja za tržište rada. Nastavi sa čitanjem „ZAVRŠENA OBUKA ZA SAVETNIKE PRI ZAPOŠLJAVANJU OSOBA SA INVALIDITETOM“

CARITAS VALJEVO USTUPA SUŠAČE ZA VLAGU ZA POPLAVLJENA DOMAĆINSTVA

Poplave koje su zadesile Srbiju prethodnih dana nisu izazvale veliku materijalnu štetu na objektima u  valjevskom kraju. Građani koji su ipak pretrpeli štetu i kojima je voda ušla u domaćinstva mogu da se jave kancelariji Caritasa Valjevo u cilju besplatnog preuzimanja sušača za izvlačenje vlage iz objekata.

Tokom ove nedelje dve porodice su iskoristile ovu mogućnost i trenutno suše svoje stambene objekte. Zahvaljujući donaciji Caritasa Nemačke tokom poplava 2014. Caritas Valjevo je u prilici da na ovaj način pomaže građanima u sanaciji objekata oštećenih tokom poplava.

ODRŽANA OBUKA ZA NEGOVATELJICE IZ KOSJERIĆA

Fotografija negovateljica na obuci u Caritasu Valjevo

Proteklog vikenda, tim za obuku negovateljica Caritasa Valjevo, održao je dvodnevnu edukaciju za osam polaznica Udruženja volontera „SOS KOS“ iz Kosjerića.

„Obuka negovateljica za uslugu pomoć u kući namenjena za odrasle osobe sa mentalnim i intelektualnim poteškoćama“ akreditovana je od strane Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu Republike Srbije 2017. godine i do sada je održana 20 puta širom Srbije. Pored modula formalne obuke, prenos iskustva i interaktivne radionice su značajan deo edukacije koja ima za cilj unapređenje kvaliteta usluge Pomoć u kući.

PUBLIKACIJA „PRIČE U POKRETU“

Na fotografiji se nalazi zid u Centru za azil u Bogovadji.

U martu 2023. godine zvanično je prestao da radi Centar za azil u Bogovadji. Tokom 12 godina rada hiljade migranata koji su se nalazili u tranzitu kroz Srbiju boravili su u ovom centru.

Sa sve većim brojem migranata koji su tokom 2015. godine dolazili u Beograd, Caritas Valjevo započinje sa urgentnim programima koji se na početku ogledaju u podeli hrane, higijenskih paketa ali i postavljanjem prvog sanitarnog kontejnera u Beogradu opremljenog sa tuševima. Sa zatvaranjem granica Evropske unije i sam tokom i izgled migrantske krize u Srbiji se transformiše. Caritas Valjevo prestaje sa urgentnim programima i uspostavlja mehanizme i alate psihosocijalne podrške i edukacije za migrante. Zahvaljujući podršci donatora tokom 2016. godine u Centru za azil u Bogovađi Caritas Valjevo započinje sa prvim psihosocijalnim aktivnostima. Od te 2016. godine Caritas Valjevo u kontinuitetu i bez prekida sprovodi svoje aktivnosti do samog kraja i zatvaranja centra.

Pročitajte detaljnije tekst o publikaciji „Priče u pokretu“

Nova prezentacija Caritasa Valjevo

Snimak ekrana na kome se vidi procenat pristupačnosti sajta

Prema procenama Svetske zdravstvene organizacije (WHO) i drugih međunarodnih organizacija na svetu živi oko 15% osoba sa invaliditetom. Prema popisu koji je u Srbiji rađen 2011. godine između 500.000 i 700.000 osoba pripada ovoj kategoriji. U skladu sa članom 9. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom Ujedinjenih nacija, osobe s invaliditetom imaju pravo pristupa građevinama, putevima, prevoznim sredstvima, otvorenom i zatvorenom prostoru, informacijama, komunikacijama i uslugama, kako u urbanim tako i u ruralnim područjima. Društvo u celini mora da napravi takvo okruženje da sve osobe, bez obzira na invaliditet, u jednakim okolnostima kao i drugi građani, mogu živeti dostojanstvenim životom.

Želeći da obezbedimo pristupačnost informacija, Caritas Valjevo je redizajnirao svoju internet prezentaciju www.caritas-valjevo.rs i uskladio je sa standardima digitalne pristupačnosti za osobe sa invaliditetom i konceptom univerzalnog dizajna za sve.

Održan okrugli sto o pristupačnosti

Fotografije održanog okruglog stola

U Muzeju zavičajnih pisaca u Valjevu, 07.12.2022. godine održan je okrugli sto PRISTUPAČNA KOMUNIKACIJA u okviru regionalnog projekta ACTIVE (Accessible Communication Toward Inclusion of Vulnerable and Excluded persons on Western Balkans). Učesnici okruglog stola bili su predstavnici lokalnih institucija, medija i organizacija civilnog društva. Pored upoznavanja lokalne zajednice sa konceptom pristupačne komunikacije i standardima jasnog jezika, cilj događaja bio je i sagledavanje barijera u komunikaciji, kao i iznalaženje načina za njihovo prevazilaženje.

Pročitajte detaljnije vest Održan okrugli sto o pristupačnosti

Razgovor na temu volonterizma

Zoom razgovor

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1985. godine proglasila 5. decembar za Međunarodni dan volontera, kao podsećanje na dan kada je 1970. godine stvoren Program UN za volontere.

Motivi za volonterski rad izraz su visoke svesti i spremnosti da se odgovori na potrebe drugih i unapredi život u svojoj zajednici. Pored saznanja da čine nešto za „pravu stvar“, volonteri su u prilici da dobiju nova iskustva, znanja i veštine i da ostvare nova prijateljstva i kontakte, kao i da iskoriste mogućnost stručnog usavršavanja i ličnog napredovanja.

Pročitajte detaljnije tekst „Razgovor na temu volonterizma“